بازخوانی ادبیات ملل

سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل
 
پیچش پیچ؛ اولین اثر از فصل ادبیات آمریکا
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/٢٢  

در آخرین جلسه از فصل ادبیات آلمانی تصمیم گرفته شد که به عنوان اولین رمان از فصل ادبیات آمریکایی ، داستان "پیچش پیچ" اثر هنری جیمز را بخوانیم. این رمان، چند دهه پیش  در ایران با نام "تنگ اهریمنی" (توسط علی اصغر مهاجر) ترجمه و منتشر شد. 

باتوجه به این که این کتاب مدتهاست بازنشر نشده است، بنابراین فایل پی دی اف کتاب را در وبلاگ قرار می دهیم تا دوستانی که مایلند آن را مطالعه نمایند.

قرار است اولین جلسه از فصل ادبیات آمریکا، در تاریخ 21 فروردین ماه 93 برگزار شود. مکان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

دانلود کتاب پیچش پیچ (The Turn of the Screw) یا تنگ اهریمنی 
نهمین جلسه بازخوانی ادبیات ملل برگزار شد
ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱۸  

نهمین جلسه از سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل، پنجشنبه 15 اسفند ماه برگزار شد.

این جلسه که آخرین جلسه از فصل ادبیات آلمانی بود، اختصاص به بررسی رمان اگنس اثر پتر اشتام داشت. که خانم رویا دستغیب به عنوان سخنران میهمان و امیرعلی افشاریان - از اعضای گروه- درباره این اثر به تفصیل صحبت کردند که  در ادامه، حاضرین جلسه نیز نکاتی را که  از رمان برداشت کرده بودند بیان نمودند.

 

  
درباره جلسات بازخوانی ادبیات ملل و چرایی آغازش
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱٥  

رمان هایی هستند که باید خوانده شوند؛ که برای یک نویسنده یا یک رمان خوان حرفه ای و جدی، از نان شب هم واجب‌تر است. که در تمامی لیست های صد رمان و هزار رمان و هزار و یک رمان و چه و چه توصیه به خواندن‌شان شده است. که اگر نخوانیم حق داریم گاه حتی شرمگین هم باشیم. و چندین و چند دلیل محکم دیگر وجود دارد برای اینکه بخوانیم‌شان؛ اما معمولا از خواندن‌شان طفره می رویم!

طفره می رویم و برای خود بهانه می تراشیم که آنها را از قفسه کتابخانه برنداریم و نخوانیم؛ برای خودمان هزار و یک دلیل و بهانه می آوریم: سرمان شلوغ است؛ درگیر و مشغول نوشتن هستیم. زمان آزادمان کم است. داریم پژوهشی می کنیم و وقت کم است و چه و چه. اما به حقیقت نزدیک‌تر آن است که احتمالا حوصله خواندن شان را نداریم. کوتاه‌خوان شده‌ایم و این گرایش‌های مینی‌مالیستی بی ارتباط با شرایط و الزامات روزگار حاضر نیست.

تصمیم گرفته‌ایم که بخوانیم... . آثاری را که مدام در انتهای صف طویل کتاب‌های در انتظار نگهشان داشته‌ایم. و این طور شد که دور هم جمع شدیم و قرار گذاشتیم که آثار برجسته ادبیات هر کشور یا منطقه جغرافیایی را بخوانیم. از هر نویسنده بزرگ، یک اثر. حتی اگر قبلا هم خوانده باشیم‌شان، باز هم بخوانیم و دور هم جمع شویم و در جلسه ای با حضور اعضا و مهمانان کتاب‌دوست و کتاب‌خوان و نویسنده و منتقد، آن را بررسی کرده و بکاویم. بدین ترتیب و با هدف مطالعه رمان‌های برجسته، بررسی دقیق رمان ها، هم‌افزایی میل و انگیزه اعضا به مطالعه رمان و نهایتا بسط و گسترش فرهنگ و اشتیاق به رمان خوانی در میان کتاب‌دوستان و داستان‌خوانان - و نه صرفا داستان نویسان-  دوره های «بازخوانی ادبیات ملل» آغاز شد.

 

فصل اول را به مقتضای ترتیب الفبایی به ادبیات آلمان اختصاص دادیم و ضمن آن از توماس مان، هرمان هسه، گونترگراس، و... خواندیم و در همین فصل ادبیات چک را هم با دو نویسنده برجسته‌اش یعنی کافکا و کوندرا بررسی کردیم. و با برگزاری جلسه نقد و بررسی رمان اگنس در پانزدهم اسفندماه، فصل اول بازخوانی ادبیات ملل به پایان رسید و طی 7 ماه، مجموعاً 9 اثر از ادبیات آلمانی (و چک) خوانده و بررسی شد که به ترتیب عبارتند از:

کوه جادو(توماس مان)، سیذارتا(هرمان هسه)، طبل حلبی(گونترگراس)، عقاید یک دلقک(هانریش بل)، زمین پست(هرتا مولر)، محاکمه(کافکا)، جاودانگی(کوندرا)، قول(فردریش دورنمات) و اگنس (پتر اشتام)

 

در گروه بازخوانی ادبیات ملل، تمامی تصمیمات اصلی و تعیین‌کننده  توسط جمع اعضای گروه گرفته می شود. و هماهنگ‌کننده و مجری ها و منتقدین و سخنرانان به صورت داوطلبانه و با مشارکت اعضا، انتخاب و دست‌اندرکار می شوند.

بر اساس تصمیم اعضای گروه، مقرر شد که فصل دوم فعالیت گروه بازخوانی ادبیات ملل به ادبیات آمریکای شمالی اختصاص یابد که اولین نشست آن فروردین ماه 1393 برگزار خواهدشد و به بررسی رمان چرخش پیچ هنری جیمز اختصاص خواهد داشت.

ورود به جلسات بازخوانی ادبیات ملل و عضویت در گروه برای تمام علاقمندان رمان و ادبیات داستانی آزاد است.

مصطفی علیزاده