بازخوانی ادبیات ملل

سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل
 
وقتی آدمها موش می شوند!
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٦  

 

گزارش یازدهمین نشست بازخوانی ادبیات ملل

وقتی آدمها موش می شوند!

25 اردیبهشت، در یک روز ابری و بارانی کافه «الف»  میزبان «موشها و آدمها» بود. همنشینی، ساعت 14 به صرف چای دارچینی بزرگ و عطر لیمو برگزارشد. بررسی ادبیات آمریکا که با «پیچش پیچ» آغاز شده بود، حالا در پیچ سال 1937 ایستاد و «جان اشتاین بک» مهمان یازدهمین نشست گروه بازخوانی ادبیات ملل در کافه الف شد. البته او پیرتر و خسته تر از آن بود که این همه پله را بالا بیاید، پس«موشها و آدمها»یش آمدند: ژرژ،لنی،زن کورلی و... و رویای آمریکایی شان.

کتاب «موش ها و آدمها » توسط برنده جایزه نوبل ادبیات «جان اشتاین بک» در سال 1937 منتشر شده است. بهاره ارشدریاحی، در آغاز از زندگی و آثار نویسنده و شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه آمریکا در عصر نویسنده گفت و به بررسی کوتاهی در مورد فرم و محتوای اثر پرداخت.

مصطفی علیزاده هم در مورد اتمسفر داستان، شخصیت پردازی، توصیفات و پیرنگ اثر صحبت کرد. او در ادامه بخشی از ترجمه شعری را خواند که الهام بخش نام کتاب بوده است. شعری که تلخی نام قصه را بیشتر کرد: "چه بسیار نقشه های موشها و آدمها که نقش بر آب است...".

در ادامه علیرضا رحیمی همچون همیشه راوی تاریخ ادبیات بود و این بار، تاریخ ادبیات آمریکا را روایت کرد و تمام.

ادبیات امریکا ورق خورد؛ پیچ بعدی، ایستگاه «ویلیام فاکنر» است با «خشم و هیاهو» و شاید «حرامیان»... به تاریخ 22 خرداد یا ...

 

فائزه شکیبا 
رمان موش ها و آدم ها بررسی خواهد شد
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٤  

 

رمان کوتاه «موش ها و آدم ها» اثر درخشان جان اشتاین بک، پنجشنبه 25 اردیبهشت ماه، در سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل بررسی خواهد شد.

این جلسه ساعت 14 روز پنجشنبه بیست و پنجم اردیبهشت، در کافه الف برگزار خواهد شد.

حضور در این جلسه برای عموم علاقمندان ادبیات داستانی آزاد است.

  
گزارش نشست یررسی کتاب پیچش پیچ
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٢  

 

 

اولین جلسه از فصل دوم(فصل ادبیات آمریکا) سلسله نشست های بازخوانی ادبیات ملل و دهمین جلسه پیوسته گروه، بعدازظهر روز پنجشنبه 11 اردیبهشت93 برگزار شد.

این نشست به بررسی رمان یا اگر درست تر  گفته باشیم: نوول «پیچش پیچ» اثر تحسین شده و ماندگار هنری جیمز اختصاص داشت.

در ابتدای جلسه - که به علت تاخیر برخی و نیز غیبت تعدادی دوستان کمی دیرشروع شد- گزارش کوتاهی از اقدامات انجام شده جهت تغییرمکان جلسات داده شد و درباره آن تبادل نظر شد و سپس علیرضا رحیمی مقدمه ای درباره تاریخ ادبیات آمریکا ارائه کرد. قرار شد که بحث کاملتر درخصوص تاریخ ادبیات آمریکا در جلسه بعد توسط علیرضا رحیمی ارائه شود. 

سپس خانم رویا دستغیب، منتقد و داستان نویس، به بررسی و نقد داستان «پیچش پیچ» پرداخت و به تفصیل نکاتی را بیان نمود. که در ادامه با پرسشهای حاضرین و پاسخ های وی، بحث تکمیل گردید.

 

رمان بعدی که قرارست تا 25 اردیبهشت خوانده شده ودر یازدهمین جلسه بازخوانی ادبیات ملل بررسی گردد،"موش ها و آدم ها" اثر جان اشتاین بک است. (ذکر این نکته ضروریست که بررسی رمان «گتسبی بزرگ»، شاهکار اسکات فیتزجرالد، باتوجه به اینکه توسط همه حاضرین خوانده شده بود، از برنامه جلسات گروه خارج شد)