بازخوانی ادبیات ملل

سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل
 
محله گمشده مودیانو بازخوانی می شود
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/۱٧  

 

 

محله گمشده پاتریک مودیانو در 27 امین جلسه ادبیات ملل بازخوانی می شود... بخوانید و همراه شوید 
گزارش نشست بازخوانی رمان «ترجیع گرسنگی»
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٤  

گزارشی از نشست بازخوانی رمان «ترجیع گرسنگی» اثر ژان ماری گوستاو لوکلزیو

از سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل

 

جلسه بازخوانی رمان «ترجیع گرسنگی» اثر ژان ماری گوستاو لوکلزیو،نویسنده فرانسوی برنده نوبل، بعدازظهر روز پنجشنبه سی ام مهرماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

در ابتدای نشست، شهرزاد مرادی آهنی دقایقی درباره زندگی شخصی و حرفه ای لوکلزیو صحبت کرد و سپس رضا فکری به عنوان اولین سخنران، صحبتهای خود را درباره رمان «ترجیع گرسنگی» آغاز کرد. وی با اشاره به اینکه ادبیات فرانسه را به عنوان ادبیات فلسفه گرا و متفکرانه می شناسیم، گفت: «نام رمان که اشاره به یک نیاز فیزیولوژیک دارد، ممکنست در نقطه مقابل این جنس ادبیات قرار گیرد. اما وقتی رمان را می خوانیم و پیش می رویم در می یابیم که منظور از گرسنگی چیزی فراتر از یک نیاز جسمانی است.» فکری همچنین نکاتی درباره مکان داستان و توصیفات نویسنده درباره شهر پاریس و موریسی ها بیان نموده و از فضای سیاسی ترسیم شده در رمان سخن گفت.

نویسنده مجموعه داستان «چیزی را به هم نریز»، از سقوط توامان اقتصادی و اخلاقی در جهان شخصیتهای داستان سخن گفته و با ذکر دلایل و نشانه هایی، شخصیت اصلی رمان، اتل، را استعاره ای از فرانسه دانست. وی همچنین با اشاره سبک نوشتاری نویسنده در این اثر و ضرباهنگ پایین داستان و توصیفات زیاد، آن را بر خلاف سلیقه امروزی داستان خوان ها، به ویژه خواننده های امریکایی دانست.

سخنران بعدی جلسه، احسان عسکریان دماوندی بود که صحبتهای خود را با پرداختن به عنوان این رمان و اساساً همه آثار لوکلزیو آغاز نمود. او ترجیع را مترادف همان اصطلاح ادبی «ترجیع بند» دانست و از بازگشت مکرر گرسنگی در طی داستان و برای شخصیتهای مختلف سخن گفت. عسکریان بی پایانی داستان را شیوه معمول لوکلزیو در بسیاری از آثارش خواند. وی همچنین نکاتی درباره پاریس آثار لوکلزیو و به ویژه این کتاب، و تفاوت آن با پاریس کتابها و نویسندگان دیگر بیان کرده و گفت: «پاریس اثار لوکلزیو مثل هر شهر دیگر است و عاری از هرگونه تعصب فرانسوی می باشد.» دبیر پرونده کتاب «کافه داستان» در پایان صحبتهایش به دلایل موثر در کسب جایزه نوبل توسط لوکلزیو اشاره کرده و اظهار داشت که این نویسنده علی رغم اینکه در فرانسه جزو پرفروش هاست اما در آمریکا وضعیتی کاملا متفاوت دارد

بیست و ششمین جلسه بازخوانی ادبیات ملل، با اعلام برنامه ماه‌ آینده و رمان‌هایی که بازخوانی خواهند شد، به پایان رسید.

 

گروه گزارش