بازخوانی ادبیات ملل

سلسله جلسات بازخوانی ادبیات ملل
 
درباره آلبادسس پدس؛ نویسنده رمان جلسه اردیبهشت ادبیات ملل
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٢/۱٢  

 

آلبا دسس پدس (۱۱ مارس ۱۹۱۱ رم- ۱۴ نوامبر ۱۹۹۷ پاریس) نویسنده و روزنامه نگار ایتالیایی–کوبایی است که دفترچه ممنوع، از طرف او و  عذاب وجدان از مهمترین آثار او محسوب می شود. او نویسنده ای فمینیست و ضد فاشیست است که اکثر کتاب هایش حول محور زنان و مشکلات آنان می گردد و موضوع مشترک همه آثارش «زن ایتالیایی» است.

زمانی که برای خلق فضاها و شخصیت های داستانی خود برگزیده است، سال های جنگ جهانی دوم و چندین سال پس از آن است. که تقابل پیدا و پنهان فضای ناهماهنگ زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی و چالش زنان با محیط اطرافشان را نشان می‌دهد.

بخش بزرگی از جهان بینی این نویسنده مبتنی بر تفاوت های جنسیتی است. مرد، در آثار «پدس» به عنوان جنس برتر، اسیر خودخواهی ها و ناآگاهی های ویژه عالم مردانه، از درک ظرافت های جهان زنانه عاجز است. مرد چه در جایگاه پدر و چه در نقش شوهر، قادر نیست به درک شناخت کاملی از نیازهای یک دختر نوجوان و یا یک زن میانسال برسد. در چنین شرایطی زن نیز پیش و بیش از آنکه در جستجوی راههایی برای شناساندن خویش باشد، می کوشد از مخمصه ای که در آن تنها و ناشناخته مانده است، بگریزد.

کشمکش پنهان و آشکار زنان در نوشته‌های پدس با فضای ناهماهنگ زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی است و همین ویژگی است که برای زنان معاصر کشورهای جهان، جذابیت دارد و باعث می‌شود همه این زنان به نحوی با آثار او احساس نزدیکی و همذات‌پنداری کنند. مسئله تقابل زنان با جهان اطراف‌شان، یک مسئله حل‌نشده و جهانی است که البته در کشورهای مختلف و در بین ملیت‌های مختلف به درجات مختلفی ظاهر می‌شود. اشتراک در برخی فرهنگ‌ها و شباهت اوضاع سرزمین‌ها در سال‌های پس از جنگ، خواننده ایرانی را به این نویسنده ایتالیایی نزدیک می‌کند.

(منابع: ویکی پدیا،وبلاگ هزارویک شب، سایتهای ادبیات ملل و حوزه)

 

*** جلسه این ماه بازخوانی ادبیات ملل به بررسی رمان "دفترچه ممنوع" این نویسنده اختصاص دارد. بخوانیدو همراه باشید.